beyin gücü

Zihin için Sessizliğin Önemi

Tün gün iş hayatı içerisinde sonrasında eve gelince televizyon başında ya da evde çocuklarınız var ise onların sesleri arasında sürekli olarak gürültülü bir ortam içerisinde bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra katıldığınız toplantılarda, arkadaşlarınız ile gittiğiniz eğlence mekanlarında da gürültülü ortamlara girmeniz mümkün. Fakat bu durumlar sonrasında sessiz bir ortamda bulunarak beyninizi dinlendirme fırsatını hiç buldunuz mu? Tüm gün gürültü içerisinde olan beyin uyku esnasında dahi tüm seslere duyarlı olup stres üretimine katkı sağlar bu da insan bedeni ve psikolojisi için oldukça zararlıdır.

beyin

beyin

Sessizlik Sırasında Beynin Hangi Bölgeleri Dinlenir?

Bilim adamlarının yapmış oldukları araştırmalar sonucunda gürültülü bir yaşamdan sessizliğe alınmış bir dünyada bulunmanın en az iki saat gerektiğine vurgu yapıyorlar. İki saatlik bir sessiz ortam hafıza, öğrenme ve duygu bölgesinin daha iyi çalışmasını sağlayarak zihinsel olarak daha uyanık olmamıza destek oluyor.

Beynin restorasyon çalışması yapması ve dinlenmesi için gerekli olan sessiz ortam kişilerin rahatlamasına ve birçok plan ya da çalışmaları konusunda daha net ve doğru karar verebilmelerini de sağlıyor.

beyin gücü

beyin gücü

Çocuklar üzerinde yapılan çalışmalarda gürültülü bir ortamda bulunan çocukların kendilerini tüm seslere kapatarak onlarla konuşulsa bile duymadıklarını ortaya koydu. Bunun üzerine yapılan diğer araştırmalar ise gürültülü olan mekânda büyüyen çocuklarda okulda başarısızlık dil gelişiminde zorluk gibi sonuçlarında görüldüğü saptandı.

9

Yanıt Yok

Cevap Yazın