bebek

Çocuğunuzun Ayağının Altında Öpmeyin

Çocuklarını daha iyi yetiştirmek isteyen anne ve babalar birçok farklı durum ile ilgili olarak araştırma yaparlar. Genel olarak yaşlıların sürekli olarak söyledikleri “ çocuğun ensesinden ya da boynundan öpme, ayağın altı öpülmez, dudaktan öpülmez” olarak dilendirdikleri fakat cevap olarak  “ iyi değil “ dedikleri bu öğütler bilimsel olarak değer kazanıp doğrulandı. Psikolojik olarak son derece rahatsız edici olan bu davranışlar çocuklarda aşırı değerlilik ve anormal ilgi olarak algılanarak onların kişiliklerini belirlemede önemli bir rol oynuyormuş.

ayaktan öpmek

ayaktan öpmek

Psikologlar tarafından yapılan açıklamalara göre çocuğun ayağının altının öpülmesi onun aşırı değerli olduğunu hissederek hayatı boyunca sürekli bu değer ile yaşamak istemesine aşırı kıskanç olmasına ve bazı psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Çocuğun boynundan öpülmesi hassasiyete artış yaşatırken dudaktan öpmek ise son derece sakıncalı bir durum olup çocuğun hastalık kapma riskini artırıyor.

bebek

bebek

Çocuğun Neresinden ve Nasıl Öpülmelidir?

Çocuklarını sürekli olarak öpmekten hoşlanan anne ve babalar aşırıya kaçmamalıdır. Özellikle yanak ve alın bölgesi çocuklar için psikolojik rahatlama yaratan noktalardır. Fakat çocuğunuzu öperken onun kafasını tutmayın. Herhangi bir destek vermek onu psikolojik olarak zorladığınız anlamına gelebilir. Aşırı derecede çocuğu öpmek ya da birilerini öpmesini istemek ise onların sevilmek için sürekli olarak özveride bulunması gerektiği sinyalini almasına sebep olabilir. Bu sebep ile aşırıya kaçmamak ve zorlamamak gerekir.

6

Yanıt Yok

Cevap Yazın