Merdiven Korkuluk Sistemleri Kurulumu

Merdiven Korkuluk Sistemleri Kurulumu

Emniyet korkulukları, özellikle inşaat ve şantiyelerde yüksekte çalışmalarda kullanılan sabit koruma sistemini anlıyoruz. Giderek daha fazla kullanılan bir koruma aracıdır. Çünkü bir kez uygulandığında değiştirmesine gerek yoktur.  Yüksek çalışma ortamlarında güvenlik önlemlerinin alınması, çalışanlarınıza kazaları önlemek için tüm prosedürleri uyguladığınıza güvenebilirsiniz. Güvenli bir ortama ulaşmanın anahtarlarından biri güvenlik korkulukları gibi toplu koruma sistemlerine sahip olmaktır. Bu sayede ister şantiyeyi ziyaret eden ister orada çalışan herkes korunabilecektir.

Güvenlik Korkuluğu Nedir?

Emniyet korkuluk sistemleri sabit olmalarıyla karakterize edilirler ve özellikle inşaat ve şantiyelerde yüksekte çalışırken işçileri korumak için tercih edilir. https://www.dekosi.com.tr/merdiven-korkuluklari Öte yandan güvenilir ve kullanışlı malzemelerden elde edilen merdiven, çatılardan, balkonlardan, merdivenlerden, platformlardan veya zemindeki açıklıklardan düşmeleri önlemeye amacıyla kullanılan bir bariyer görevi görürler.

Güvenlik Korkulukları Ne Zaman Kullanılır?

Güvenlik korkuluklarıyla ilgili temel hususlardan biri, ne zaman kurulumunun gerekli olduğunu bilmektir. İşçinin herhangi bir çalışma yüzeyinde korumasız bir kenara erişebildiği ve iki metreden fazla düşmeye maruz kaldığı durumlarda korkuluklar kurulmalıdır.

 •         Balkon veya asma katın etrafında,
 •         Yürüyüş yollarının veya platformların kenarlarında,
 •         Köprüler boyunca,
 •         İskele ve yükseltilmiş platformların çevresinde,
 •         Çalışma yapılan çatıların kenarlarında,
 •         İnşaat halindeki bir binanın en üst katı gibi yükseltilmiş çalışma alanlarının açık kenarlarında,
 •         Zeminlerdeki, tavanlardaki açıklıklarda ve üzeri örtülmeyen veya korunmayan çalışma yüzeylerinde,
 •         İşçilerin suya, makinelerin veya tehlikeli maddelerin üzerine düşebileceği ortamlarda,
 •         Ayrıca güvenlik korkulukları, duvarların veya diğer korumaların monte edilemediği veya pratik olmadığı durumlarda uygun bir seçenektir.

Korkulukların tasarımının farklı türdeki kuvvetlere ve eylemlere dayanabilmesi için sert malzemeler kullanılarak yapılması gerekmektedir. Sistem yapısal yük kapasitesi standartlarını karşılamıyorsa kırılabilir ve işçiyi tehlikeli durumda bırakabilir.

Güvenlik Korkuluğu Tasarlanırken Dikkate Alınması Gereken Hususlar

İnşaat işlerinde yüksekten düşme, en sık ciddi ve ölümcül yaralanmalara neden olabilir. Geçici merdiven korkulukları kullanımı bu riski ortadan kaldırmak için şantiyelerin hizmetine sunulmaktadır. Merdivenlerden yukarı ve aşağı hareket ederken düşmeyi engelleyen bariyerlerle donatılan sağlam ürünlerdir. Güvenlik korkuluğu tasarlarken ihtiyaç duyulan uzunluğu göz önünde bulundurulur. Ayrıca diğer hususlar şunlardır:

 •         Şantiyede çalışan kişi sayısı,
 •         Çalışma alanının büyüklüğü,
 •         Bölgede kullanılan malzeme veya araçların ağırlığı ve türü,
 •         Güvenlik korkuluklarının kullanım sıklığı,

Bağımsız olarak kullanılabileceği gibi, çok yönlü iskele sistemlerine veya Avrupa cephe iskelelerine tamamlayıcı olarak da kullanılabilir. Sistemin mantığı montajda hıza izin verir ve şantiyede güvenliği olumlu şekilde sağlar. İşçilerin 1,5 metreden fazla yükseklikte düşmelerini önlemek ve belirli alanlara yetkisiz erişimi önlemek için emniyet korkuluklarının takılmasının gerekli olduğunu unutmamalıyız.

Dekosi  Geçici Korkuluk Sistemi Özellikleri

 • Güvenli bir şekilde çalışmak için bir erişim sistemi,
 • Yüksekte çalışmak için mükemmel merdiven,
 • Çok yönlü iskele sisteminin elemanlarından oluşur,
 • Maksimum kalite,
 • Her türlü inşaat ve rehabilitasyona konforlu ve güvenli erişim,

Güvenlik gereksinimlerini karşılamak için, korkuluk yapımında kullanılan malzemeler, en yaygın seçenekler arasında yer alan paslanmaz çelik ve betonarme gibi güvenlik gereksinimlerini karşılayacak şekilde güçlü ve dayanıklı olmalıdır. Her malzemenin genel görünümünü ve işlevselliğini belirleyen ve etkileyen paslanmaz çeliğin mukavemeti gibi benzersiz özellikleri vardır.

Güvenlik Korkuluğu Çeşitleri

Yüksekte çalışmada koruma sistemlerinden bahsedecek olursak karşımıza farklı tipte korkuluklar çıkar. Bu, ihtiyaçlara ve temel olarak kurulum yerine en iyi uyum sağlayacak olanı bulmamıza yardımcı olur. En popüler merdiven korkuluğu türleri şunlardır:

 • Sabit karşı ağırlık korkuluk,
 • Katlanır karşı ağırlıklı korkuluk,  
 • Desteklemek için doğrudan korumalı korkuluk,

Geçici merdiven korkuluklarının malzemesinin sert olması ve onaylanmış bir korkuluğun minimum yüksekliğinin 90 santimetre olması gerektiği tespit edilmiştir. En önemli şey, emniyet korkuluğunun işçiyi tehlikeye atmaması ve çeşitli kuvvet türlerine karşı dayanıklı olmasıdır. Bu nedenle emniyet korkuluklarının imalatında bu detayın göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Dekosi Geçici Korkuluk Sistemleri

Dekosi, çok yönlü korkuluk sistemleri ile eksiksiz bir erişim çözümleri yelpazesi pazarlamaktadır. Ürünlerimizin tamamı yürürlükteki tüm standartlara uygun olarak tasarlanıp üretilmiştir. Endüstri ve inşaat alanında rakipsiz bir güvenlik seviyesi sunar. Bu ürün yelpazesinde tamamı ilgili kalite standartlarına uygun olarak titizlikle üretilmiştir. dekosi.com.tr, dikey işlerin yanı sıra yaşam hatları, merdivenler, korkuluklar ve bağlantı noktalarının montajı konusunda da çalışıyoruz. Profesyonellerimiz, tüm projelerde maksimum güvenlik ve kalite sunarak bu tür işleri yürütmek için gerekli deneyime sahiptir.

Yanıt Yok

Cevap Yazın