tırnak lekeleri

Tırnaktaki Beyazlıklar Hangi Hastalıklar ile İlişkili?

Yıkarken, tırnağınızda bir şeyler fark ettiniz. Onu ovmaya ve küçük beyaz noktaların boya olmadığını fark etmeye çalışıyorsunuz ama çıkmıyor, çünkü bunlar tırnağınızın bir parçası. Bu noktalar hakkında yakınlarınız, kalsiyum eksikliğiniz olduğu anlamına gelebileceğini söylüyor. Ya da çinko mu? Kesinlikle bir çeşit beslenme eksikliği var. Ama doğru olup olmadığını merak etmeye başlıyorsunuz. Peki, bu beyaz lekeler nedir ve neden oluşuyor?

tırnak lekeleri

tırnak lekeleri

Tırnaklardaki Beyazlıklar Gerçekte Nedir?

El ve ayak tırnaklarında oluşan bu küçük beyaz lekelerin en yaygın nedenlerinden biri; “Leukonychia” olarak adlandırılan bir koşul. Ad oldukça ciddi gibi gelse de, durum genellikle o kadar vahim değil. Birçok kişi bunun bir kalsiyum veya çinko eksikliğinden kaynaklandığını düşünürken, genellikle sanıldığı gibi değildir.

Gerçekte, bu lekeler çoğunlukla tırnaklar için hafif ila orta derecede bir travmanın sonucu olarak gelişirler. Eğer tırnak hasar görürse çok yavaş büyüdüğü gerçeğini göz önünde tutulacak olursa bu hasar haftalar önce oluşmuş olabilir.

tırnaktaki beyaz lekeler

tırnaktaki beyaz lekeler

Bir diğer olasılık, bu lekelerin hafif bir enfeksiyon veya alerjinin bir işareti ya da bazı ilaçların bir yan etkisi olabileceğidir.

Tırnaklardaki hasarın kaynağı ne olursa olsun, bu lekeler tipik olarak herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaz ve tırnak büyüdükçe gitmelidir. Ve başka bir tırnak travması geçirmediğiniz sürece geri dönmemelidirler. Bununla birlikte bu, genellikle tek veya birkaç tırnak etkilendiğinde geçerlidir. Tüm tırnaklar beyaz lekeler veya izler gösteriyorsa, leukonyalar, anemi, kalp hastalığı, siroz, diyabet veya böbrek hastalığı gibi daha ciddi bir durumla ilişkili olabilirler. Genel olarak, tırnaklarınızdaki değişiklikler ve anormallikler ile ilgili endişeniz varsa doktorunuza danışmak en iyisidir.

7

Yanıt Yok

Cevap Yazın