İnşaat Sektörü Ne Alemde?

İnşaat Sektörü Ne Alemde?

İnşaat sektörü son zamanlarda elde edilecek kazanç ve ilerleyiş bakımından durulma sürecine girdi. Ülke ekonomisinde büyük bir yelpazeye sahip olan inşaat sektörü istihdam açısından da büyük önem sahiptir. İçerdiği mesleki ve sektörel gelişim bakımından lokomotif görevi görür. Ülke sermayesini özümseyerek meslek dallarını doğuran inşaat sektörü oldukça yaygın bir pergele sahiptir. Bu minvalde gelişen ekonomik gelişmelere direk etki eden sektör ticari hayatı doğrudan etkiler.

Son yılların gelişen ve büyüyen yıldızı konumundaki inşaat sektörü 200’den fazla mesleki dala etki eder.  Bu doğrultuda olumlu ticari alanların oluşmasını sağlar. Türk inşaat firmalarının yurt içinde olduğu kadar yurt dışı faaliyetleri de oldukça yoğundur. 30 yıllık inşaat sektörü işleyişinde 124 ülke 9782 projede işlem yaparak sektörün zirvesini görmüştür. Büyük sıçrayışlarla ülke bazında istihdam ve ekonomik sermayeyi geliştiren bu yapı son zamanların gelişen küresel dalgalanmalardan nasibini aldı.

İnşaat Sektöründeki Son Gelişmeler Neler?

İnşaat sektörü küresel bazı etmenlerin ardından 2019 yılını kapattı. Küresel büyüme oranlarına bakıldığında ticari ve bazı küresel sermaye tuzaklarıyla endişe uyandıran savaşlar sektörün durağanlığına neden oldu.

Firmaların yatırım alanlarını etkileyen ve yatırım parametrelerine sekte vuran olayların yaşanması tedbir amaçlı sabit hız ile sakinleşti. Türkiye’de ekonomik hareketlenmelerin sektördeki dalgalanmayı ve endişeyi oluşturmasında önemli bir faktör oldu. Yatırımın bu denli yüklü ve hızlı geliştiği Türkiye’de son yıllardaki aşağı baskı devam ediyor.

İnşaat Sektörü Takibi Ve İlerleyişi

İnşaat sektörü geçtiğimiz 2018-2019 yıllarında yaşadığı daralma ve küçülmelerle daha önceki parlayan yıldız günlerinden uzak olduğunu yatırımları ile kanıtladı. Devamlı bir yükseliş sürecine bağlılık gösterse de satışların ve yönetim bazlı hareketlerin etkisinde kaldı. Zaten küresel bir etkileşime giren sektör yabancı yatırımcıların temasına erişemedi.

2019 yılında bu daralmalar yaşanırken diğer taraftan da ikinci el konut satışlarının hızla yükselmesi yabancıya olan satışları artırdı. Türkiye’de dünya geneli ele alındığında kendi bandında oldukça rahat ilerleyiş sergiledi. Düşen faizler ile dalgalanmanın boyutunu azaltma çabası ise belli zaman aralıklarda ivmeyi artırdı. Satın alma ve birleşme sürecine girilen dönemde alt yapı ve inşaat sektörü büyük işlem hacmine sahip olarak kazançlı göründü.

İnşaat Sektöründe Gelinen Nokta

Bazı ekonomik tedbirler mahiyetinde alınan önlemler sayesinde nefes alma olarak değerlendirilir bir ilerleme mevcuttur. Kısa vadeli olarak göze çarpan bu durumun kamusal destekle hareket ettirilmesi sağlanmaktadır. Daha kalıcı ve güven aşılayan katkıların sağlanması küresel etmenlerin olgunlaşmasıyla da ilintidir. Toparlanma sürecinin başlaması finansal piyasa girdileri ve güvenilir bir istikrar oluşumuna endekslidir.

Yüksek bir potansiyel ağına sahip olan inşaat sektörü bu alanda güven tazeleyerek ilerleme kaydedecektir. Lakin gelinen nokta da dünya üzerinde kol gezen salgından dolayı çoğu sektörün durma noktasında olması işleri daha yokuşa sürmektedir. Her ne kadar bu olumsuz görünümün oluşumu olsa da gelecek potansiyellerin hareketi ile şahlanacaktır.

8

Yanıt Yok

Cevap Yazın