İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce dünyada en çok konuşulan ve uluslararası geçerliğe sahip olan dildir. Böyle bir durum söz konusuyken “Onlar Türkçe öğrensin biz niye İngilizce öğreniyoruz ki?” gibi bir söylem maalesef mümkün değildir. Gittiğiniz her yerde, her ülkede muhakkak ki İngilizce bilen birileri olacağından dolayı iletişim kurmanız da böylece daha kolay bir hal alacaktır. Ayrıca yapacağınız veya yapmakta olduğunuz iş için de İngilizce bilmek çok önemlidir. Sizi diğer herkesten bir adım öteye taşır.

Nasıl İngilizce Öğrenilir?

Seviye Belirleme

Öncelikle İngilizce öğrenmeye başlamadan önce hangi seviyede olduğunuzu belirlemeniz daha sağlıklı bir çalışma sistemi oturtmanıza yardımcı olacaktır. Eğer hiç bilginiz yoksa ve sıfırdan başlayacaksanız bu kısımda çok oyalanmanıza gerek yok fakat az da olsa bir bilginiz varsa neleri bilip bilmediğinize bir göz gezdirin. Bildiğiniz konuları aradan çıkartmak öğrenme sürecinizi hızlandıracaktır.

Öğrenme Şeklinizi Belirleme

Bu konuda herhangi bir doğru söz konusu olmadığı için kendiniz için en doğru öğrenme şeklini belirleyecek olan da yine sizsiniz. İngilizce’de her dilde olduğu gibi 2 ana bölüm vardır: Dil bilgisi ve dil becerisi. Dil bilgisi, dilin kurallarını ve cümle yapısını her açıdan incelerken dil becerisinde okuma, yazma ve konuşma gibi beceriler bulunmaktadır. Eğer çok bir bilginiz yoksa en başta dil bilgisini öğrenerek başlamanız gerekir. Beceri kısmında dil bilgisine çok ihtiyacınız olacağından dolayı en başta dil bilgisi öğrenmeniz en iyisidir ama bu dil bilgisine boğun kendinizi demek değildir. Sürekli dil bilgisi öğrenmek sizi sıkabilir. Arada sıkıldığınızı hissederseniz kendi kendinize konuşmayı, yazmayı veya bir şeyler okuyup anlamayı deneyebilirsiniz. Dil bilgisi için kitap ve sözlüklerden, beceri için ise uygulamalardan yardım almayı unutmayın.

Bol Bol Tekrar Yapın

Bir dili bir noktaya kadar öğrendikten sonra en önemli şey sürekli tekrar etmektir. Aksi taktirde öğrendiğiniz dili bir süre sonra unutma ihtmaliniz vardır. Haftalık konu tekrarları ve aylık genel tekrarlar unutmanızı engelleyecektir. İnternet siteleri veya kitaplar yardımıyla aldığınız notlara belli aralıklarla bakmak, kelime defteri oluşturup onları tekrar etmek ve beceri alıştırmaları yapmak unutmamanızı sağlayacağı gibi gelişmenizi de sağlayacaktır.

7

Yanıt Yok

Cevap Yazın