Nükleer Enerji Santrali Nedir? Nasıl Çalışır?

Nükleer Enerji Santrali Nedir? Nasıl Çalışır?

Günlük hayatımızda hepimiz nükleer enerji santrali nedir nasıl çalışır bilmesek bile nükleer enerji, nükleer enerji santrali kavramlarını illa ki duymuşuzdur. Peki nedir bu nükleer enerji? Nükleer enerji yenilenemeyen enerji kaynakları grubuna girer. Nükleer enerjinin temel kaynağı atomun çekirdeğidir. Albert Einstein’e ait olan kütlenin enerjiye dönüşümü kanunu (E=mc2) yasası nükleer enerji ile ilgilidir.

Nükleer enerjinin açığa çıkması için bilinen üç nükleer reaksiyondan birinin olması gerekir. Bunlar füzyon, fisyon ve yarılanmadır. Füzyon tepkimelerinden yararlanarak fisyon tepkimelerine göre çok daha fazla enerji açığa çıkartılabilinir.

Nükleer enerjinin bulunması tamamen bir tesadüf eserine dayanır. 1896 yılında uranyum maddesi ile fotoğraf plakasının yan yana durması sonucu karanlıkta yayılan radyoaktif ışınları fark eden ünlü fizikçi Henri Becquerel tarafından keşfedilmiştir. . Üretim sürecinin temiz olması ve elektrik üretim maliyetinin düşük olması sebebiyle nükleer enerji oldukça rağbet görmektedir. Nükleer enerjiyi anladıktan sonra aklımızda tek bir soru işareti kalıyor. Nükleer enerji santrali nedir ve nasıl çalışır?

Nükleer Enerji Santrali Nedir?

Nükleer Santraller nükleer reaktörün radyoaktif maddeler kullanılarak ısı enerjisi ve sonrasında bu enerjiden de elektrik enerjisi elde edilmesi işlemlerinin gerçekleştiği tesislerdir. Bir nükleer santralin kurulması için oraya çok fazla zenginleştirilmiş uranyum maddesi temin edilmesi gerekir. Nükleer enerji santrali kurmak oldukça zordur çünkü ortaya çıkan enerji kontrol altına alınamazsa çok ciddi hayati tehlike yaratan sonuçları olabilir.

Nükleer Enerji Santralinde Üretim Nasıl Yapılır?

Nükleer enerji santrali nedir nasıl çalışır diyorsanız eğer buyurun beraber bu santrallerin üretimi nasıl gerçekleştirdiğini inceleyelim;
Nükleer santralin iç yapısını inceleyecek olursak eğer; uranyum maddesinin fisyon tepkimesine girmesi sonucu açığa çıkan enerji su buharının yüksek derecelerde ısıtılmasına olanak sağlar. Belli bir sıcaklığa ulaşan su buharı elektrik jenaratörleri ile bağlantılı hale getirilmiş türbinlere aktarılır. Türbinlerde kanatçıklar vardır. Yüksek ısılı buhar bu kanatçıklara çarpar ve bunun sonunda türbin şaftı çevrilir. Jenaratörün elektrik üretmesini sağlayan işlem budur.
Nükleer enerji santralleri günümüzde artık hayatımızın parçası haline gelmiştir ve oldukça tercih edilen bir enerji üretim sistemidir.

3

Yanıt Yok

Cevap Yazın