doğalgaz

Doğalgazdan Tasarruf Yapılabilir Mi?

Isınma, sıcak su ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olan doğalgaz, artık yalnızca büyük şehirlerde değil Türkiye’nin dört bir yanında kullanılıyor. Fakat evlerde ve iş yerlerinde doğalgaz bilinçli şekilde kullanılmadığı zaman ciddi sorunlar kendini gösterir.

doğalgaz

doğalgaz

Doğalgazdan Tasarrufun Püf Noktaları

Günün büyük bir bölümü evde olmayan insanlar doğalgazlarını tamamen kapatırlar ve akşam geldikleri zaman doğalgazı açarlar. Bu durumda tasarruf sağladıklarını düşünüyorlar ancak ev çok soğukken doğalgazı açmak daha fazla doğalgaz harcanmasına sebep olur. Halbuki doğalgaz en kısık derecede kullanılmaya devam edilmelidir.

Havanın sirkülasyon yapacağı pencere aralığı, kapı altı gibi alanlar gerek örtüler gerekse battaniyeler ya da minderler ile kapatılmalı hatta gerekirse macun çekilmelidir. Ancak en etkili şey mantolama yaptırılmasıdır.

doğalgaz tasarrufu

doğalgaz tasarrufu

Suyun ısıtılmasına gereksinim duyulmadığı zamanlarda ilgili vana kapatılmalıdır. Ancak bu ısınmak için açık bırakılan doğalgaz ile karıştırılmaması gerekmektedir. Aksi halde yanlış bölüm kapatılırsa hem kullanılmayan sıcak su fazla para harcanmasına sebep olur hem de insanlar ısınamaz.

Evlerde ya da iş yerlerinde kullanılmayan ya da az kullanılan odalarda ya da bölmelerdeki odalar için tasarruf yapılması adına farklı tedbirler de uygulanabilir. Böylesi alanlarda kaloriferlerin petekleri kısılacaktır. Aynı şekilde bu alanlardaki sıcak su vanalarında da kısmalar yapılabilir. Böylece içerisinde bulunulmayan alanlar için ekstradan doğalgaz parası ödenmesi gibi bir durum söz konusu olmayacak, insanlar düşük fiyatlara ısınacaktır.

10

Yanıt Yok

Cevap Yazın