Grafik Tasarımın Önemi

Grafik Tasarımın Önemi

Günümüzde pek çok firma logo tasarımlarını, şirket içi yazışmalarını gerçekleştireceği materyalleri, şirket tanıtımını içeren ürünleri yaptırmak için bir grafik tasarım firması seçmektedir. Bu grafik tasarım sektörü, günümüzde oldukça önem arz eden bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım işiyle uğraşan bir uzman ya da firmanın yaptığı iş; karşı tarafa iletilmek istenen bir mesaj ya da görsel estetiği, ilgili hedef kitlesi belirlenerek ulaştıran ve bu anlamda logo, broşür, afiş, kitap, ambalaj vesaire gibi ürünlerin tasarımını ve pazarlamasını sağlayan kişi ya da kurumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Tasarımları, görsel veya yazılı bir şekilde ilgili uzmanlıkla birlikte karşı tarafa ulaştıran ve estetiksel görüş açısıyla da bu işleri belli bir sanatsal faaliyet içerisinde gerçekleştiren kişilere de grafik tasarım uzmanı denmektedir.

Grafik Tasarım Uzmanı Ne İş Yapar?

Serbest ya da herhangi bir firmaya bağlı olan çalışan grafik tasarım uzmanının yaptığı işleri açıklayacak olursak;

– İstenilen tasarımın nasıl olacağına dair gerekli araştırmaları yapan ve iş yapacağı kişilerle iletişim kurar.
– Söylenilen konularda tek başına veya kurumda çalışan diğer kişilerle bir ekip çalışması yaparak temasını oluşturur ve müşterisini de bilgilendirir.
– İstenilen tasarıma uygun olacak şekilde görseller hazırlar ve bu görselleri estetik ve yaratıcılıkla birleştirerek tasarımı meydana getirir.
– Bir grafik tasarım uzmanı, gerekli görülen yerlerde, bir sanat yönetmeni göreviyle de çalışabilmektedir. Grafik tasarım uzmanlarının estetik zekası ve görsel düşünce yeteneği fazla olduğundan, bu alanda da ilgili çalışmalara katılabilmektedir.
– Bastırılacak ya da gösterilecek olan ürünün, tasarım aşamasından, basım aşamasına ve tedariğine kadar her süreci takip etmekle yükümlüdür.

Grafik Tasarım Uzmanının Sahip Olması Gereken Özellikler

– Estetik düşüncesinin ve görsel yeteneğinin fazlasıyla gelişmiş olması gerekmektedir. Şekiller ve uzay bilgisi konusunda yeterli deneyime sahip olması gerekmektedir.
– Şekillendirme yeteneğinin yüksek olması ve renkler konusunda da ayrı gir görsel zekaya sahip olması gerekmektedir. Hayal gücü geniş olmalıdır.
– Yaratıcı bir kişiliğe sahip olması gerekmektedir.
– Tasarımı yapmadan önce bir ön prodüksiyon hazırlayabilmek adına, çizim ve çizgi yeteneğinin de bulunması gerekmektedir.
– Grafik tasarım işiyle uğraşan bir kişi, bazı alanlarda araştırma yapmayı seviyor olmalıdır. Bu alanlar; sanatsal faaliyetler, sosyal aktiviteler, psikolojik olaylar.
– Her daim yaratıcı ve estetik görsel zeka yeteneğine sahip olması gerektiğinden, dışarıdan gelecek olan fikirlere ve yenilikçi düşünce kalıplarına da ilgi göstermesi gerekmektedir.
– Teknoloji ile teknolojik aletler ile de yakından ilgileniyor olmaları gerekmektedir.

Grafik Tasarım İşlevselliği

Özellikle günümüzde oldukça ön planda olan grafik tasarım sektörü, işlevsellik bakımından oldukça zengin içeriklere sahip bir iş koludur. Okuduğunuz bir kitabın kapak tasarımdan, televizyonlarda izlenilen yüzlerce reklam ve tanıtımlara kadar, birçok alanda karşımıza çıkan iş kolu, grafik tasarım ile alakalıdır. Bu iş kolunda, gerekli yeteneğe ve görsel zekaya sahip olunması gerektiğinden dolayı, iş verenler tarafından çokça tercih edilen vasıflı eleman statüsünde olan bir meslek dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler bu iş kolunda kolaylıkla iş bulabileceklerdir.

İş verenler tarafından istenilen en önemli özelliklerin başında; görsel zeka, estetik görüş ve hayal gücü yeteneğidir. Bu yeteneklere sahip olup, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler, uzmanlık dereceleri ve alanlarına göre, maddi açıdan iyi bir konumda işe başlamaları mümkündür. Bir grafik tasarım uzmanı, açık hava reklamcısı olarak çalışan bir firmada, reklam ajanslarında ve görsel iletişim atölyelerinde çalışma imkanı bulabilmektedir.

11

Yanıt Yok

Cevap Yazın