menopoz etkileri

Erken Menopozda Sizi Bekleyen 4 Risk

Erken menopoz veya prematüre over yetmezliği (POI), 45 yaş sınırının altındaki kadınlarla ilgilidir. Östrojen hormonu, ergenlik çağından beri kadın sağlığında büyük bir rol oynadığından, onsuz sürecek olması, ileride komplikasyonlara neden olabilir. Bu yüzden erken menopoz semptomlarının erken tanısı ve HRT reçetesi önemlidir.

menopoz

menopoz

  • Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Güçlü kemikler için östrojene ihtiyaç vardır ve erken menopoz geçiren kadınlar neredeyse iki kat osteoporoz geliştirme riski altındadır. Kemik incelmesi yavaşça gelişir, sorunu tanımlamadan önce genellikle kırılma meydana gelir. Bu noktada bir şey yapmak için çok geç olabilir.

  • Kalp Hastalığı

Erken menopoz bir kadının koroner kalp hastalığı ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Östrojen, kan damarlarının düz kaslarını rahatlatır, bu nedenle kan basıncında bir azalmaya neden olur ve atardamar duvarları emboli, pıhtı veya darbelerden arındırılır. Östrojen azaldıkça metabolizma bu işlevleri yerine getiremez.

  • Demans (Bunama)

Erken menopoz geçiren kadınlar ileriki yaşlarında demans riski ile de karşı karşıyadır. Yapılan bir araştırma, kelime ve yüzleri hatırlamama (% 40) hareketten sorumlu kasları kontrol altına alamama (% 35) problemleri yaşayan kadınların varlığına işaret ediyor.

menopoz etkileri

menopoz etkileri

  • Depresyon

Erken menopozda depresyon riskinin artması çok belirgindir. Östrojen hormonlarınız, beyninizdeki olumlu duyguları veren nörotransmitter serotonini uyarır, bu nedenle hormona ne kadar az sahipseniz, ruh haliniz o kadar düşüktür.

Menopoz semptomları yaşarken, özellikle tanı konulamadıklarında çok zor ve karışık bir zaman olabilir. Bu süreci rahat geçirebilmek ve ileriki yıllara daha sağlıklı devam edebilmek için profesyonel bir destek alınmalıdır.

10

Yanıt Yok

Cevap Yazın