diş ağrısı problemi

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı… Çoğu kişinin başına gelmesinden korktuğu, başına geldiği zaman da dişçiye gitmekten korktuğu baş belası bir durum… Aslında diş ağrılarında yapılacak en doğru şey, dişçiye gitmek olsa da; çoğu zaman kendi yöntemlerimizle hafifletmeyi tercih ediyoruz. Peki diş ağrısını geçirmekte en etkili yöntemler nelerdir?

diş ağrısı nasıl geçer

diş ağrısı nasıl geçer

Diş Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

  • Diş ağrısı denilince akla ilk gelen yol, karanfildir. Karanfili ağrıyan dişin üzerine koyup orda bekletirseniz, tükürüğünüz ile ıslanan karanfilin etkisi ortaya çıkar ve ağrıyı hafifletir. Fakat karanfilin yağı, kendisinden daha etkilidir.
  • Zencefili de karanfil gibi ağrıyan dişinizin üzerine bastırarak, ağrıyı hafifletebilirsiniz. Toz halini de az miktarda suyla karıştırıp, macun gibi dişinize sürmek suretiyle kullanabilirsiniz.
  • Nane de karanfil gibi, hem kendisi hem de yağı kullanılabilen bir yöntemdir. İki türlü de diş ağrısını hafifletebilirsiniz.
  • Diş ağrısını hafifleten bir diğer yöntem de alkoldür. Bir pamuk yardımıyla ağrıyan dişinize alkol uygularsanız faydasını görürsünüz.
  • Tuz-su-sirke karışımıyla yapılan gargaranın da diş ağrısına iyi geldiği bilinir. Uygun miktarlarda hazırlanacak bu karışımla yapacağınız gargara, diş eti iltihaplanmalarına iyi geldiği gibi, aynı zamanda ağrılarınıza da iyi gelir.

Bu yöntemlerin etkisi kısa süreli olacaktır. Çünkü bu yöntemlerin hiçbirinin tedavi edici bir özelliği yoktur. Hepsi de diş ve diş etlerini uyuşturup, ağrıyı bir süre de olsa hissetmemenizi sağlar. Bu nedenle en kısa sürede dişçiye görünmenizde fayda var!

6

Yanıt Yok

Cevap Yazın