topuk çatlağı

Topuk Çatlaklarından Kurtulmanın Yöntemleri Nelerdir?

Günlük hayatımızda ayaklarımız belki de en sık kullandığınız bütün yükümüzü çeken organlarımızdan bir tanesidir. Dolayısıyla ayaklarımızın bu hassaslığını göz önüne alırsak ayaklar üzerinde farklı farklı sağlık problemleri yaşamamız kadar doğal bir durum olamaz.

topuk çatlağı

topuk çatlağı

Ayak üzerinde yaşanan en bilinen problemlerden bir tanesi de topuk çatlaklarıdır.  Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza ayağınızda oluşan topuk çatlaklarına karşı ne gibi önlemler alabileceğinizi de anlattık. Eğer isterseniz siz de okuyup bu tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

Topuk Çatlaklarına Son

Topuk çatlaklarına kurtulmak istiyorsanız her şeyden önce bilmeniz gerekir ki ayaklarınıza düzenli bakım yapmanız şarttır. Özellikle de ayak topuklarında biriken bir ölü deri bulunur. Bu ölü deriyi sertleşmeden temizlemek durumundasınız. Bunun için topuk taşı kullanabilirsiniz. Ayrıca biz siz değerli okuyucularımıza muz kullanmanızı da öneriyoruz. Çünkü muz ölü deriyi büyük ölçüde yumuşatır. Eğer sertleşen bir topuk deriniz varsa bir adet muz ezin ve topuklarınızı sürün.

topuk çatlaklarına son

topuk çatlaklarına son

15 dakika bu şekilde bekletin. Daha sonra temizleyin. Siz de bu karışımdan sonra topuğunuzun yumuşadığını fark edebilirsiniz.  Yine bir başka tavsiyemiz ise zeytinyağı olacak. Yatmadan önce topuk kısmına bir miktar zeytinyağı sürün ve daha sonra üzerine koruyucu çorap giyin. Bir gün bu şekilde bekletin. Sabah uyandığınızda siz de topuklarınızı ne kadar yumuşak bir yapıya geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu uygulamayı düzenli olarak yapmalısınız.

5

Yanıt Yok

Cevap Yazın