Tarayıcı Hangi Kriterlere Göre Seçilmeli?

Tarayıcı Hangi Kriterlere Göre Seçilmeli?

Günümüzde tercihe göre kullanılabilecek birden fazla tarayıcı var. Bu nedenle seçim yapmak zor olabiliyor. Peki, tarayıcı hangi kriterlere göre seçilmeli?

Tarayıcı hangi kriterlere göre seçilmeli? Sorusunun yanıtının merak edilmesinin sebebi günümüzde birden fazla tarayıcı bulunması ve gün geçtikçe de yeni tarayıcıların çıkarılmasıdır. Yıllardan beri kullanılan ve kullanıcıların güvenini kazanmış olan birçok tarayıcı bulunuyor. Fakat kişiler artık yeni tarayıcılara yönelmek isteyebiliyor ya da tarayıcılar kullanıcıların isteklerini karşılayamayabiliyor. Tarayıcısını değiştirmek isteyenlerin yanı sıra yeni kullanıcılar da bulunuyor. Peki, tarayıcı hangi kriterlere göre seçilmeli? Tarayıcı seçimi tamamen kullanıcıların tercihlerine kalmış bir durum. Fakat kullanıcılar en hızlı ya da en güvenilir tarayıcıları merak ediyor. Araştırmalara göre en hızlı tarayıcını Opera olduğu biliniyor. En hızlı tarayıcı Opera olsa da kullanıcılar yıllardır kullandıkları Google Chrome’dan vazgeçmek istemiyor. Google Chrome’un son sürümü de Opera’dan sonra en hızlı tarayıcı. Listenin üçüncü sırasında ise Firefox Quantum yer alıyor.

Hangi Tarayıcı Kullanılmalı?

Öncelikle tarayıcılarda eklenti özelliği, kullanım hızı ve basit, anlaşılır arayüz özelliği en çok aranan kriterler arasında yer alıyor. Bu özelliklerin yanı sıra virüsten korunmaya karşı yazılımının bulunması da tarayıcılarda olması gereken özelliklerdendir. Peki, hangi tarayıcı kullanılmalı? Hangi tarayıcının kullanılacağı tümüyle kullanıcıların aradığı kriterler ile ilgilidir. Yapılması gereken kullanılacak tarayıcı seçilmeden önce özellikleri hakkında bilgi sahibi olunmasıdır. Buna ek olarak ihtiyaçlara yönelik de seçim yapmak önemlidir. Kullanım hızına önem verenler Opera ve Google Chrome arasında tercih yapabilir. Hız yerine güvenliği ön planda tutan, bilgilerinin ve bilgisayarının korunmasını isteyenler ise Firefox adlı tarayıcıyı tercih edebilir. Firefox güvenliği ile tanınan tarayıcılardandır. Chrome da güvenliği ile bilinen tarayıcılardandır.

Tüm tarayıcılar farklı özellikleri ile ortaya çıkmaktadır. Firefox güvenlik özelliği, Opera tarayıcısı hızı ve reklam engelleme özelliği, Google Chrome ise fazla eklenti ve hız özelliği ile öne çıkmaktadır. Bu nedenle hangi tarayıcı daha iyi? Sorusunun yanıtı bulunmamaktadır. Kullanıcıların tarayıcılarda bulunmasını istekleri özelliklere göre seçim yapmaları gerekmektedir. Tarayıcı özellikleri bilinmeli ve seçim gerçekleştirilmelidir.

10

Yanıt Yok

Cevap Yazın