stresten kurtulma yolları

Stresten Kurtulma Yolları

Stres hiç kuşkusuz en büyük düşmanlarımızdan bir tanesi. Devamlı olarak stresli bir yaşam süren kişiler çok ciddi sağlık sorunları yaşayabiliyorlar. Hayattan alınan keyif de oldukça düşük olduğundan dünya çekilmez bir hal alıyor. Böyle durumlar yaşandığında stresten kurtulma yolları araştırılmalı ve hiç zaman kaybetmeden uygulanmaya başlamalıdır.

stresten kurtulma yolları

Derin ve Düzenli Nefes Egzersizi

Stresten kurtulmak için uygulayabileceğiniz ilk eylem nefes egzersizi olacaktır. Eğer düzenli ve derin nefes almaya başlarsanız bir süre sonra stresiniz azalacak ve sonrasında son bulacaktır. Tabi ki bu süreçte stres kaynağından uzaklaşmanız da gerekiyor. Her geçen saniye daha stresli olmaya başlayan bir ortamdayken nefes egzersizi yetersiz kalabilir.

Her Zaman Olumluya Odaklanmak Gerekli

Yaşanan stres verici olayların sonrasında her zaman olumlu olaylara odaklanmak gerekiyor. Yaşanan olumsuz durumun sizlere sunacağı olumlu etmenleri düşünmeye başlamanız gerekli. Stresten kurtulma yolları içerisinde her zaman sayılabilen bu düşünceler kısa sürede etkisini gösterecektir. Bu aşamada hayal gücünüzü tamamen serbest bırakmanız gerekiyor. Böylece olumlu en az bir etmen bulup bundan memnun olmaya çalışabilirsiniz.

Ani ve Aşırı Tepkilerden Kurtulun

Bazı insanlar yaşanan olumsuz durumlara karşı son derece ani ve yüksek şiddetli tepkiler verirler. Siz de bu kişilerden bir tanesiyseniz bu durum stresinizin çok daha uzun süre devam etmesine sebep olacaktır. Stresten kurtulabilmek için vücudun normal formuna dönmesi gerekir. Eğer çok büyük tepkiler verirseniz vücudun normale dönmesi çok daha uzun zaman alacaktır.

“Hayır” Demek Ayıp Değil!

İnsanların taleplerine her zaman “Evet” cevabını veriyor olabilirsiniz. Belki de insanlara iyilik yapmak ya da alttan almak sizin kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlıyordur. Ancak bunun her durumda doğruluğundan bahsetmek mümkün değildir. “Hayır” cevabını bir seçenek olarak cebinize koymanız gerekli. Tek kelimede ağızdan çıkabilen bu kelime stresten kurtulma yolları arasında son derece önemli bir etmen.

Hedeflerinizi Gerçekçi Tutmanız Gerekli

İnsanların kendisini stres altında hissetmesi genel olarak başarı odaklıdır. Çok önemli iş görüşmeleri ya da sınavlar öncesinde insanların stresli olmalarının sebebi de budur. Bu stresten kurtulmak adına her zaman gerçekçi hedefler seçmeniz gerekiyor. Eğer gereğinden yüksek hedefler belirlerseniz bu hedeflere ulaşamadığınız için stres olabilirsiniz. Bu da sizin bütün yaşamanızı olumsuz etkiler.

İyi Arkadaşlar Edinin

Arkadaşlarınız stresten kurtulma yolları arasında en önemlilerinden bir tanesi olacaktır. Onlarla yapacağınız görüşmeler ve edeceğiniz sohbetler ile üzerinizdeki stresi tamamen atabilirsiniz.

34

Yanıt Yok

Cevap Yazın