Utrecht’te Gezilecek Yerler

Utrecht’te Gezilecek Yerler

Hollanda’da bulunan ve Hollanda’nın en büyük 4.şehri olma özelliğine sahip olan Utrecht gezilecek yerlerini aktaracağımız yazımızda seyahatiniz sırasında sizlere yardımcı olacak bilgiler sunacağız. Tarihsel anlamda 1. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi bulunmaktadır. Şehirde yapılan kazılarda Roma dönemine ait eserler bulunurken ortaçağa aitte birçok kalıntıya rastlanmıştır. Bu anlamda gezilip görülecek yerler arasında tarihsel ve kültürel anlamda çok fazla yer bulunmaktadır.

2.000 Yıllık Bir Geçmişin Sahibi

Şehrin kuruluşu M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Uzun bir süre olan bu zaman diliminde de birçok eserler bırakılmıştır şehirde. Tarih ve kültür bakımından koca bir ansiklopedi gibi olan Utrecht gezinizde görmeniz gereken de bir o kadar yer bulunmaktadır.

Gezmeye Nereden Başlasak?

Utrecht gezilecek yerler içerisinde görmeniz gereken çok fazla yer olması iyi bir plan ve program yapmanızı gerektirmektedir. Listenizin ilk sırasına Domtoren Katetralini koyabilirsiniz.

Domtoren Katetrali: Şehrin merkezinde bulunan ve gotik mimari yapısı ile ilgi uyandıran bir kilisedir. 1254 yılında Aziz Martin tarafından yaptırılan kilise Katoliklere hizmet verirken 1580 yılından sonra Protestanlara hizmet vermeye başlamıştır.

Listenizin ikinci sırasında ise şehirde yer alan Catharijneconvent Müzesi gelmektedir.

Catharijneconvent Müzesi: 1979 yılından bu yana hizmet eden müze içerisinde Hristiyanlık dinine ait eserleri görebilirsiniz. Hollanda ve Utrecht şehrine ait olan en önemli dini müzelerin başında gelmektedir.

Utrecht’te Farklı Bir Deneyim

Şehirde gezmeniz gereken yerleri hazırladığınız listenize eklemeniz gereken en önemli yerlerden biri de Dom Under’dır.

Dom Under: Adından da anlayabileceğiniz gibi yer altında bir müzedir. Farklı bir deneyim yaşayacağınız bu müzede ise tarihsel tüm bilgileri görebilirsiniz. Tarihi Roma kalıntılarının her birini burada bulmanız mümkün. Ayrıca şehrin 2.000 yıllık geçmişine ait tüm eserler de yine bu müzede bulunmaktadır. Farklı deneyim yaşamanızı sağlayan ise siz gezinizi yaparken arkeoloji çalışmalarının devam ediyor olmasıdır.

Utrecht’te Son Duraklar

Hollanda’da Utrecht gezinizde en son olarak uğramanız gereken yerler içerisinde ilk sırada Sonnenborrgh Müzesi ve Gözlemevi gelmektedir. Utrecht gezilecek yerler oldukça fazla olmakla beraber uzunca bir tatilinizi tarih ve kültürel yerleri gezmek istediğiniz zaman gidip görmeniz gereken şehirlerin başında gelmektedir.

14

Yanıt Yok

Cevap Yazın