Karnı Tok Tutan Yiyecekler

Karnı Tok Tutan Yiyecekler

Obezite ve diğer hastalıkların başında iştah açıklığı gibi aşırı kilo yapıcı etkenler gelmektedir. Sağlıklı beslenmenin temeli iştah kapatan ve karnı tok tutan besinlerin tüketilmesidir. Bu besinlerin düzenli ve ölçülü bir şekilde tüketilmesi obezitenin önüne geçeceği gibi sağlıklı beslenmenin de anahtarı konumundadır. Bu gıdalar hayvansal gıdalar ile sebze ve meyveler gibi tamamen doğal ürünlerden oluşur. Bu besinlerin genel özellikleri ise vitaminlerin yanı sıra protein açısından zengin olmaları ve içerilerinde bol miktarda su bulundurmasıdır.

Hayvansal Gıdalar 

Doğada yaşayan ve belirli kontroller ile denetimleri sağlanan hayvansal gıdalar karnı tok tutarak iştahı kapatan besinler sınıfındadır. Vitamin açısından besin değeri oldukça yüksek olan hayvansal gıdalar özellikle içerdikleri protein ile vücudun dengesinin sağlanmasına da yardımcı olur.  Bu besinler ise şu kırmızı et, beyaz et ve deniz mamulleridir. Ölçülü bir şekilde tüketildiğinde tüm bu gıdalar tokluk hissi yarattığı gibi protein değeri açısından da yüksektir. Bunların yanı sıra yumurta da karnı tok tutan yiyecekler arasında yer almaktadır.

Sebze ve Meyveler 

Karnı tok tutması açısından sebze ve meyvelerde önemli bir rol oynamaktadır. Bu besinlerin arasında ise;
– İçerdiği lif ve su miktarı ile elma, avokado, protein, antioksidan,
– B Vitamin kompleksi ve demir açısından zengin olan mercimek ve nohut,
– Kivi, karpuz gibi sulu meyveler gelmektedir.
– Marul, roka, semiz otu ve mayd<noz gibi salata bitkileri gelmektedir.

Yiyecek ve İçecekler 

Sebze – meyve ve hayvansal gıdaların yanı sıra karnı tok tutan yiyecek ve içeceklerde bulunmaktadır. Bu gıdaların tüketilmesi %25 – %70 arasında besin değerlerine bağlı olarak iştahı kapatarak sağlıklı ve düzenli beslenmeye yardımcı olur. Bu besinler ise şu şekildedir;
– Midede oldukça fazla yer tutan ve vitamin açısından zengin olan doğal çorbalar,
– Yiyecekler sindirime yardım eden sağlıklı bir bakteri olan probiyotik içeren turşular,
– İnsan metabolizmayı hızlandıran acı biber,
– Kan basıncını azaltmaya yarayan bitter çikolata,
– Kuruyemişler,
– Lif ve proteinler açısından çok zengin olan yulaf ve yulaf ezmesi,
– Su
– Yayın ayran

16

Yanıt Yok

Cevap Yazın