diyet yapmak

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Tükettiğimiz gıdalar ve çevresel koşullar sebebi ile vücudumuzda bazı toksinler bulunur. Bu toksinlerden arınmamıza yardımcı olan karaciğerin işlevlerini yerine getirmesi için sağlıklı beslenmek çok önemli.  Bugünlerde çok popüler olan detoks diyeti tamamen sağlıklı beslenmeyi ve bu toksinleri vücudumuzdan atmayı hedefliyor. Bazı araştırmalar vücudun toksinlerden tamamen arınamayacağını ileri sürse de bu konu halen tartışma konusu.

diyet

diyet

Doğru Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Düzenli protein almak ilk dikkat etmemiz gereken nokta. Proteinlerden alınan aminoasitler karaciğerin kendini yenilemesi ve güçlenmesi için oldukça önemli. Gerekli proteini organik tavuk, yumurta ya da deniz balığından alabilirsiniz.

B vitamini tüketin.  B vitamini vücuttaki hasarların tamir edilmesini kolaylaştırır ancak bu vitaminler depo edilemediğinden günlük ve düzenli olarak tüketilmelidir.

diyet yapmak

diyet yapmak

Turpgiller tüketin. Karaciğeri destelemek ve östrojen seviyesini düzenlemek adına karnabahar, brüksel lahanası, yeşil yapraklı sebzeler tüketmeye özen gösterin.

Bol bol su için. Suyun birçok faydası olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak detoks sürecinde vücudumuzdaki artıkların bir kısmını da ter ve idrar yoluyla atabiliriz. Bu nedenle günde 8-10 bardak kadar su tüketmeye çalışmalıyız.

Kafein içeren içeceklerden uzak durmaya çalışın. Eğer çok fazla kahve tüketen biriyseniz kafeinsiz yerine organik kahve tercih etmeye çalışın. Kafeinin de vücuttan uzaklaştırılmasını karaciğer sağlar, detoks sürecinde karaciğerimizi desteklemek ve yormamak adına bu tarz içecekleri olabildiğince az tüketmeye çalışmalıyız.

8

Yanıt Yok

Cevap Yazın