Kan Nasıl Satılır?

Kan Nasıl Satılır?

2,5 yıla aşkın bir süre önce kurulan  ve 3 ilin kan ihtiyacını karşılaması için yola çıkan Türk kızılayı  güney bölgelerdeki kan bölgesi müdürüne bilgi vermiştir.

Kızılay’ın kan hizmetleri bölümünde başkan 18 bölge kan merkezi ile iletişime geçip onlardan  300 civarında kan bağışı alarak  gönüllü bağışçıların kan ihtiyaçlarını karşıladıkları söylenmiştir.

Güney ege bölgesindeki kan bağış merkezindeki bölge müdürlüğü yaklaşık 2,5 yıl önce  18 ilde kurulmuştur. Aynı zamanda bölgeye bağlı kuruluşlar bölge merkezinden ayrılarak bağışları almaya gitmiştir.

Kızılay Para ile Asla Kan Satmamalıdır

Zaman zaman kan bilgilendirmeleri hakkında yanlış bilgiler verilse de buna  bağlı olarak  kanların asla satılmadığı ortaya konmuştur.

Ülkede Kan ihtiyacı Uygun Duruma Gelmektedir

2005 yılına doğru protokol imzalandıktan sonra  sağlık bakanı bağışçıların toplama işini
üstlenmelerine izin vermiştir. Aynı zamanda kan ihtiyacının yaklaşık olarak 3 milyon olduğu belirlenmiştir.

Dolayısıyla Kızılay aracılığı ile  sağlık bakanlığı alışveriş yapmamaktadır. Kaynağı başka yerde olmayan bir dokudan bahsedilmektedir.

Bu anlamda şanslı bir bölge olan güney ege kan merkezi müdürlüğü çalışmalarını yürütmektedir.

Kan İhtiyaçlarının Karşılanması 

Ege’ye birçok kan ihtiyacı verilmektedir. Ve birçok insan buna gönüllü olmaktadır. Araçlarla bölgeye getirilen kanlar aynı zamanda insanlara dağıtılmaktadır.

40 tane hastaneni ihtiyacı karşılanmaktadır. Bölgede kanların eritrosit, trombosit ve plazma olmak üzere  ürünler ayrıştırılmaktadır. Aydında  Türkiye geneli olarak 300  civarında gönüllü bağışçılar vardır.

Ve kan bağış merkezleri gönüllü kan verenlerden bağış alarak hasta insanların kan ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

İki noktaya dikkat çekilmektedir. Birincisi kan güvenli olmalı ve ilikle uyuşmalıdır. İkincisi ise yine kişilerin  kan güvenliğinin olması gerekir.

Hepatit markerleri ve AİDS olmak üzere kan tahlilleri yapılıp öyle güvenilir kan olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Daha sonra bu tahliller sonucu sıkıntı yaşanmazsa  sağlık bakanlığı olarak çalışmaların devam edilmesi ve hastanelere hizmet verilmesi gerekmektedir.

Eğer sağlıklı bir ortamda kan verilirse 18 ve 65 yaş üstü kan verme yaşı en iyi seviyeye çıkabilir Ve bağış olarak kan verme oranı artabilir. Bu sebeple gönüllü olarak kan verilmeli ve kanlar satılmamalıdır.

11

Yanıt Yok

Cevap Yazın