motor bakımı

Motor Bakımı için Kritik Bilgiler

Bir motorun üretimi, onun ne kadar iyi yapıldığı ve motorun ne kadar süreceğini etkilediği düşünülürken, motor ömrü genellikle bir şeye bağlıdır; bakım. Herhangi bir araba servisi de size koruyucu bakımın araç motoru ömrü için kritik önem taşıdığını söyleyecektir. Otomobil parçaları sonsuza kadar dayanacak şekilde üretilemez, ancak otomobil parçalarını, özellikle de motoru korumak için doğru parça bilgilerini uygulayarak, parçaların uzun süre sağlam kalmasını sağlayabilirsiniz.

motor

motor

Otomobil Motor Performansını Etkileyen Faktörler

Motor bakımında en önemli hususlardan biri, motorun temiz ve gereken sıvıların taze, akışkan tutulmasıdır. Motor, aracın kalbi ve akışkanları ise kanıdır. Kendi vücudunuzda kanınızın böbrekleri ve kanı temiz tutacak bir karaciğeri vardır, yağ filtresinin yanı sıra, bir araba motoru kendi sıvılarını temizleyemez. Bu nedenle, motor yağını düzenli olarak değiştirmek ve bu değişimin yakıt çok kirlenmeden önce olması önemlidir. Motor içindeki kirli yağ, kan dolaşımınızdaki kirli kan gibidir. Zamanla az miktarda kirli birikme bile bir motorun ömrünü azaltır.

motor bakımı

motor bakımı

Motorunuzun nefes alabilirliği de performansını etkiler, çünkü eğer bir motor iyi nefes alamazsa, çok daha fazla çalışması gerekir. Motorunuzun doğru şekilde nefes alabildiğinden emin olmak için hava filtrenizin temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Sıcak motor, kaçınılması gereken bir şeydir, ısı, hayati motor bileşenlerini yıpratır. Bu nedenle motorunuzun soğutma sisteminin de iyi çalışıp çalışmadığını da kontrol etmelisiniz.

Son olarak, motorunuzun size söylediklerini dikkat edin. Aracınızın göstergeleri yağ basıncının düşük olduğunu gösteriyorsa veya motor çok ısındığında kontrol lambanız yanıyorsa hiç beklemeyin. Güvenilir bir tamirciye götürün.

9

Yanıt Yok

Cevap Yazın