Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik anne adayları için hem zor hem de eğlenceli bir maceradır. Hayatınız boyunca unutamayacağınız en önemli dönem hamilelik dönemi olacaktır. Hamilelik eğlenceli ve keyifli bir süreç olsa da hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Bu kriterlere Özen göstererek sağlıklı bir dönem geçirebilmeniz mümkün olur. Ailenize yeni katılacak bireyin sağlığı ve huzuru için anne adayının mutlu ve huzurlu bir gebelik geçirmesi büyük bir öneme sahiptir.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Listesi

  • Hamilelikte sağlıklı uyku dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. Gebelikten sonra bebeğinizi büyütürken uykusuz kalacağınız pek çok dönem olacaktır. Bu nedenle gebeliğin tadını çıkararak sağlıklı  ve yeterli uyku bebeğin ve sizin sağlığınız için büyük bir öneme sahiptir.
  • Gebelik sırasında büyük bir öneme sahiptir. Yatış pozisyonları hem bebeğin sağlığı için hem de sizin rahat edebilmeniz için büyük bir önem taşımaktadır. Genellikle bebekler anne karnında rahatsız oldukları pozisyonda anne adayını tekmelemektedirler. Bu nedenle hem bebeğinizi rahat ettirebilecek hem de kendinize sağlıklı bir uykuya kavuşabilmeniz için yatış pozisyonu büyük bir öneme sahiptir. Gebeliğin ileriki evreleri de muhakkak ayaklarımızın arasında bir yastık alarak yan dönerek uyumalısınız.
  • Düzenli egzersiz yapmak doğuma hazırlık evresi olarak da bilinmektedir. Annelerin kas spazmı geçirmesini engelleyen bu durum dikkatli bir şekilde sürdürülmelidir. Özellikle de egzersiz yaparken aşırıya kaçırmamalı ağır egzersizlerden uzak durulmalıdır.
  • Hamilelikte sağlıklı beslenme bebek ve anne için büyük bir öneme sahiptir. Annenin gebelik boyunca yetersiz beslenmesi kendi vücudundan vitamin ve minerallerin azalması anlamına gelmektedir. Bu da annenin sağlığını riske atacağı gibi bebeğin gelişimini de olumsuz etkileyen bir durumdur. Sağlıklı ve dengeli beslenmek gebelikte dikkat edilmesi gerekenler listesinde ilk sırada yer alabilir.
  • Uzun yolculuk yapmamak ve gebelik döneminde uzun süre aynı pozisyonda kalmak sağlığınızı tehdit edebilir. Bebeğin karın bölgesinde Özellikle de ileriki aylarda sıkışmasına neden olabilir. Bu nedenle gebelikte yolculuk yapmadan önce muhakkak hekiminizin önerisine uygun hareket etmeniz gerekir.
  • İlaç kullanımına özen göstermelisiniz. Hekiminiz tarafından önerilen ilaçların dışında ilaç kullanmamanız bu dönemde en doğrusu olacaktır. Bebeğinize sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için hekim tarafından önerilen ilaçlar önerilen dozda kullanılmalıdır.
  • Stresten uzak bir yaşam gebelikte olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Özellikle annenin stresten uzak kalması erken doğum riskini azaltmaktadır. Bazı kadınlar yaşamış oldukları travmalar nedeniyle erken doğuma maruz kalabiliyorlar. Bu da hem anne hem de bebeğin sağlık açısından olumsuz etkilenmesine neden olabildiği gibi bebekte kalıcı sağlık problemlerine de sebebiyet verebilir.

Yukarıda saydığımız ve benzeri kriterlere özen gösterdiğimiz de daha sağlıklı bir gebelik ve akabinde sağlıklı bir doğum ortaya çıkacaktır.

16

Yanıt Yok

Cevap Yazın