paris

Dünyanın Moda Merkezleri

Her ülkenin kendi moda sektörü varsa da global anlamda otorite olan moda merkezlerinden etkilenmemeleri mümkün değildir. Global moda ‘sermaye sıralamasına’ göre, ilk 5 moda merkezi; Londra, New York, Barselona, Paris ve Madrid’dir. Sıralamalara rağmen, Paris, Milano, New York ve Londra, “Büyük Dörtlü” olarak yaygın kabul görür.

milano

milano

Milano

İtalyan modası, en lüks kumaşlara sahip olan ve rahat şıklığı tercih edenler için İtalyan takım elbiseleri, kumaş kalitesi ve tasarımları ile ünlü dünyanın en baskın yeridir. Milano modası, hazır giyim ve haute couture üzerinde eşit derecede yoğunlaşan en sofistike merkezdir. İtalya’dan çıkan ünlü global moda markalarının listesi uzun ancak, Armani, Dolce Gabbana, Emilio Pucci, Versace,  Missoni ve Fendi ilk sıralarda yer alan kült isimlerdir.

Paris

Paris, sanat ve moda merkezi olarak şanlı bir tarihe sahiptir ve burada Christian Dior’un bulunduğu pek çok prestijli ve güçlü moda evleri bulunuyor. Milano gibi, bu moda merkezindeki vurgu, modaya gelince pratik olmaktan ziyade zarafet üzerinde duruyor. Fransız modası geleneksel olarak sofistikeliğe ve stile yönelir. Paris’te “haute couture” moda merkezleri arasında dünya sıralamasında en üst sırada yer alan kategoridedir ve tüm modacıların ilham kaynağıdır.

paris

paris

New York

Amerikan modasında, Amerikan şehir sakinlerinin atletik, sağlıklı yaşam stillerini yansıtan keskin, kentsel ve rahat bir stil hâkimdir. Amerika’daki moda evlerinin en yoğun olduğu yer New York’ta, ardından da Lewis ve Calvin Klein gibi ünlü markaların bulunduğu, Los Angeles’da (Birleşik Devletler’in ikinci en büyük moda merkezi) bulunuyor.

Londra

İngiliz tasarımları akıllıca fakat son trendler geleneksel stilleri modern tekniklerle kaynaştırarak alışılmamışa doğru yöneliyor. Eskiden, İngiliz modasına bohem bir estetik kazandıran çizgiler, yeni stiller ile sık sık karışır. Birleşik Krallık’ta bu moda merkezinden kaynaklanan ortak bir yüksek moda markası Burberry’dir.

7

Yanıt Yok

Cevap Yazın