Diyet Ekmeği

Diyet Ekmeği Ne Olmalı?

Beslenme düzeni oluşturmak nedir?

Günümüzde kilo kontrolünü sağlamak, sağlıkla ilgili nedenler, kilo kaybetme isteği ve benzeri sebeplerle diyet yapılır. Diyet, beslenme düzeninin uzmanlar tarafından hazırlanan belli bir program eşliğinde kontrolde tutulmasıdır. Diyet yapmak isteyenlerin mutlaka bir diyetisyene başvurmaları gerekir. Doğru diyet kişiden kişiye değişir ve bunun için mutlaka kişinin bir uzman görüşünden faydalanması ve kendine özel yardım alması gerekir. Her diyette esas olan alınması vücut için gerekli besin değerlerini karşılamak olmalıdır. Gerekli besin değeri ihtiyacını karşılamayan diyetler sağlık açısından olumsuz sonuçlar verebilir. Bir insanın günlük alması gereken besin değerlerini yedili yiyeceklerden karşılaması gerekir ve bu sağlıklı bir yaşam için en önemli gerekliliklerden biridir.

Diyet Ekmeği

Programlı beslenme düzeninde neler yenir?

Diyet kişiden kişiye değişir bu sebeple sabit bir diyetten söz edemeyeceğimiz için yenmesi ve yenmemesi gerekenlerin altını tam anlamıyla çizemeyiz. Ne için diyet yaptığınızla bağlantılı olan bu soruyu cevaplamak için diyetisyen görüşü önemlidir. Lakin vücut için zararları birçok bilimsel makale tarafından ispatlanmış kimi yiyecekleri tüketmemeye çalışmak ya da daha az tüketmek konusunda görüşler mevcut. Yağ içeriği yüksek besinler, rafine şeker, hormon içeren yiyecekler yerine tam tahıllar, bakliyatlar, meyve ve sebzeye diyette yer vermenin önemini vurgulamak gereklidir. Yüksek kalori oranına sahip yiyecekler yerine besin değeri yüksek, sağlıklı alternatiflerinin koyulması bir öncelik haline getirilmelidir. Çoğunlukla çalışan insanlar gün içerisinde dengeli beslenemedikleri için bu tür fastfood ürünler tüketmek durumunda kalıyorlar.

Kalori oranı yüksek besin değeri nispeten düşük yiyecekler insanlarda kilo ve sağlık problemlerine dönüşüyor. Fastfood ağırlıklı Amerikan beslenme biçimi yüzünden bugün Amerika’da önemli oranda obezite hastasının olduğu bilinmekte. Vücuda düzenli olarak, harcayabileceğinden daha fazla kalori girdiğinde metabolizma hızı yavaşlayarak kilo alımının da hızlanmasına sebep oluyor. Kilo alımına ilişkin olarak bilinçsizce yapılan şok diyetler sonucu vücuda ciddi zararlar verilebiliyor. Bu sebeple mutlaka kilo kontrolünün bir uzman eşliğinde yapılması gerekir. Türk beslenme tipine göre ise fastfood yerine çeşitli sebzelerle yapılan ev yemekleri ön planda olduğu için Türkiye’de obezite pek yaygın olmamakla birlikte fastfood kültüründen dolayı oranlar giderek artıyor. Bu sebeple diyet ile kilo kontrolü arasında bağlantı olduğu söylenebilir.

Beslenme programında tüketilecek ekmeğin tür ne olmalıdır? Kilo kaybetmek isteyenler hangi ekmekleri yiyebilir?

Diyet yapanların dikkat etmesi gereken bir diğer konu karbonhidrat alımıdır. Karbonhidratlı besinler genelde bol miktarda yağ da içerdikleri için kilo alımının hızlanmasına yol açıyorlar. Ekmek gibi gıdalarda ise yağ olmadığı halde karbonhidrat oranı yüksek olduğu için fazla tüketilmesi önerilmez. Ekmek yerine karabuğday pilavı gibi tam tahıllardan yapılan pilavlar tercih edilebilir. Ekmek alırken tam tahıllı olmasına özen gösterilerek lif oranı yüksek ekmekler tercih edilebilir. Tam tahıllı ekmeklerin beyaz ekmeğe oranla kalorisi düşüktür. Lif içeren ekmekler diyetlerde daha çok tercih edilir. Diyetisyen kontrolünde hazırlanan diyetlerde tüketilecek ekmek miktarı diyetisyenle beraber kararlaştırılır.

12

Yanıt Yok

Cevap Yazın