Çocuklara Ödev Sorumluluğu Edindirme Yöntemleri

Çocuklara Ödev Sorumluluğu Edindirme Yöntemleri

Ödev yapmak çocuklar için oyun oynayamamak gibi bir anlam taşıdığı için işkence gibi gelir. Teknolojinin hayatlara olan yoğun etkisi dolayısıyla çocukların telefon, tablet ya da bilgisayarlarda sürekli oyun oynaması sorumlulukların göz ardı edilmesine sebep olur.

Çocukların bu konuda disipline sahip olmaları için belli bir ödül sistemi geliştirilebilir. Ödevlerini abartıya kaçmayan isteklerinin yerine getirilebilmesi, hobilerine vakit ayırabilmesi ya da sosyal anlamda önem verdiği basketbol, resim, bale gibi kurslara gidebilmesi için araç gibi görmesi sağlanabilir.

Okuldan geldikten kısa bir süre sonra çocuğa ayrılan bir saatlik kısımda onunla beraber oturmak ve ödevlerini hızlıca bitirmesi konusunda manevi destek olmak bunu alışkanlık haline getirmesine yardımcı olur. Bu esnada cevapları ya da yöntemi öğretmek çocuğun bir türlü başaramamasından sonra yapılması gerekir. Kendisinin cevabı hızlıca vermemesi cevabı bulamayacağı anlamına gelmez.

ödev sorumluluğu kazandırmak

ödev sorumluluğu kazandırmak

Ödevlerin Yapılması Neden Önemlidir?

Çocuklar için hatta bazı yetişkinler için bile ödevler gereksiz gibi görünebilir. Ancak ödev yapmak bilgilerin tekrar edilmesi, öğrenilen konuların doğru anlaşılıp anlaşılmadığının belli olması, bireysel anlamda sorumluluk bilincinin aşılanması gibi çok önemli konularda olumlu etkiler yaratır.

Çocuklara ödev yaptırmanın belli yöntemleri olsa da temel amaç onların neden ödev yaptıklarını anlamalarını sağlamak olmalıdır. Neden ödev yaptığını tam olarak anlamayan çocukların sorumluluklarına sahip çıkması imkansız olur. Ödevin yapıldıktan sonra verimli olup olmadığını anlamak için ise yaptığı ödevi anlatması istenmelidir. Yeterince iyi anlaşılmayan hiçbir şey akıcı bir şekilde anlatılamaz.

7

Yanıt Yok

Cevap Yazın