uyku düzeni

Çocuğunuza Kaliteli Bir Uyku Ortamı Sağlamanın Yolları

Bir bebeğin gelişimi için en önemli etken kesinlikle verimli geçen bir uyku olacaktır. Yıllardan beridir klişeleşmiş bir cümle olan uyudukça büyürsün cümlesi tam olarak bebekler için geçerlidir. Sağlıklı bir bebek yetiştirmek istiyorsanız ilk olarak ona sağlam ve kaliteli bir uyku ortamı sağlamalısınız. Bebeğinize en kısa sürede bir uyku eğitimi vermeniz gerekiyor. Peki bu eğitim nasıl verilir?

uyku

uyku

Plan Yapın

İlk olarak çocuğunuzun içinde bulunduğu koşulları düşünün. Bu noktada iyi karar vermek adına yapmanız gereken ilk şey bu olacaktır. Özellikle bebeğinizin gelişim sürecini de düşündüğünüz zaman nasıl bir oda hazırlayacağınız, yatağını nasıl seçeceğiniz de kafanızda canlanmış olacaktır.

Dayatmalardan Kaçının

Yıllardan beridir ailelerde uyku bir cezaymış gibi gösterilir. Bebekte olsa böyle dayatmalardan kaçının. Uğraşmamak içinde bebeği uyutup geleyim tarzında düşünceleriniz varsa bunları da bir kenara bırakın. Bebeğiniz için uyuduğu yer kadar zamanı da fazlasıyla önemlidir. Uyku eğitimi verirken sabırlı ve anlayışlı olmanız şarttır. Hemen uyumasını ya da hemen uyku sistemine alışmasını beklemeyin ve zamanın gücünden yararlanmaya odaklanın.

uyku düzeni

uyku düzeni

Uykuyu kalıcı kılmak için çocuğunuzun odasını da sevmesini sağlayın. Odasını seveceği renkler ve oyuncaklar ile donatmanız ona uykuyu ve uyku vaktini sevdirecektir. Ayrıca çocuğunuzu uyuturken ona masal okumayı, şarkı ya da tekerlemeler söylemeyi de esirgemeyin. Bu çocuğunuzun uykuya alışmasına öncülük edecektir.

9

Yanıt Yok

Cevap Yazın