hamilelik depresyonu

Annelerdeki Tükenmişlik Sendromu Nasıl Önlenir?

Anneler genellikle 7 gün 24 saat boyunca çocukları ve ev işleri için uğraştıkları zaman tükenmişlik sendromuna yol açabiliyorlar. Fakat anneler dikkat edebilecekleri bazı ufak tefek noktalar ile tükenmişlik sendromunu ortadan kaldırabiliyorlar.

Tükenmiş sendromunu yenmek için ilk önce negatif insanlardan uzak durmanız gerekiyor. Olumsuz yönleri ağır basan insanlardan hayatınız boyunca uzak durduğunuz zaman olumlu insanlar ile iletişiminiz de daha iyi bir seviyeye gelir ve bu sizi pozitif olarak etkiler.

tükenmişlik sendromu

tükenmişlik sendromu

Kendinize zaman ayırıp, bakmazsanız başka insanlara da zaman ayırıp bakamazsınız. Yeni bir hobi edinmek ya da denemek istediğiniz bir şeyi denemek kendiniz için yapacağınız ufak tefek iyilikler arasındadır. Böylelikle duygusal açıdan da daha iyi bir duruma gelmeye başlarsınız.

Görev Dağılımı Yapın ve Aile Birliğinizi Sağlamlaştırın

Babalar genellikle Türk toplumunda daha fazla çalışan ve eve yardım etme gerekliliği hisseden karakterlerdir. Ancak babaların da ekibe dahil olması ve annelere bazı işlerde yardımcı olması gerekir. Kendinizi biraz geri plana alarak eşinizin de size ev işlerinde yardımcı olmasını isteyin. Bu sizin yükünüzü hafifletebileceği gibi aynı zamanda aile birliğinize de büyük bir katkı sağlayacaktır.

hamilelik depresyonu

hamilelik depresyonu

Sorumlulukların bir kısmını çocuğunuza verin. Çocuğunuz kendi başına sorumluluk almayı öğrendiği zaman daha büyük sorumlulukları almaya ve hayata hazır hale gelmeye başlar.

Son olarak muhakkak “Hayır” demeyi öğrenin. Her şeyi yapamayacağınızın bilincinde olun. Her işe gönüllü olursanız tükenmişlik sendromuna yakalanmanız kaçınılmaz olacaktır.

10

Yanıt Yok

Cevap Yazın