Bir Genç Odası Nasıl Dekore Edilir?

Bir Genç Odası Nasıl Dekore Edilir?

Gençler evde vakitlerin yarısından çoğunu odalarında geçirirler bu yüzden onların yaşam alanı orasıdır. Odalarına çok önem verirler ve dekorasyonları ruh hallerini yansıtır bu yüzden dekorasyon aşamasında kendileri daha fazla rol oynamalıdır, karar aşamasını onları bırakmakta fayda var sonuçta orada vakit geçirecek olan kendileri. Ancak yine de bazı şeylere dikkat etmek gerekir, ufak tüyolarla odayı kullanışlı ve şık bir hale sokabilirsiniz.

Ölçüleri dikkate alın

Odayı dekore etmeye başlamadan önce ölçüleri hazırlayın ve ona gör eşya seçimleri yapın, eğer dar bir odaysa elbette büyük mobilyalar olmayacaktır, sığmayacaktır. Bu yüzden ölçümler oldukça önem arz etmektedir.

Nasıl bir stil uygulayacağınızı belirleyin

Gençler odalarında tarzları yansıtmak isterler bu yüzden tercih ettikleri eşyalar, renkler ona göre belirlenir. Kafanızda bir stil belirleyin ve ona uygun hareket edin, böylece karmaşık bir görünüm oluşmamış olur. Gençler farklı tarzları bir arada kullanmak da isteyebilir, duvarların posterle dolu olmasına şaşmamak gerekir bu yüzden onların özgürce hareket edebilecekleri boşluklar bırakın.

Kaliteli mobilya, boya kullanın

Gençler yetişkinlerden daha hareketlidir, odalarında kendi istedikleri gibi hareket etmek isterler bu yüzden mobilyalara zarar verme olasılıkları daha fazladır, aldığınız eşyaların uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kaliteli alın ki çok çabuk yıpranmasınlar, aynı şekilde boya konusunda da duvarların zedelenmeyeceği kalitede boyalar tercih etmeye bakın.

Renk uyumu

Odanın genişliğine göre renk seçimi yapılmalıdır, eğer dar bir odaysa koyu renkler tercih edilmemelidir bu daha kasvetli ve dar bir ortam oluşmasına zemin hazırlar. Böyle bir durumda daha açık tonlar kullanmaya çalışın ki oda daha ferah ve geniş gözüksün. Ufak renk hileleri ile odayı olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz.

Çalışma masasına yer açın

Gençlerin odada en ihtiyaç duyduğu şeylerden biri hiç şüphesiz çalışma masasıdır, derslerini yapmak için kullandıkları masa odada mutlaka bulunmalıdır bu yüzden dekorasyon aşamasında onu ihmal etmeyin, yataktan sonra onu nereye koyacağınızı düşünün. Çalışma masasını koyduğunuz nokta çok önemlidir, ışığa karşı olmalıdır ki aydınlık olsun, cam önü olursa çocuk dikkatini toplayamaz gibi kriterler masayı koyarken büyük rol oynar.

Odak noktası belirleyin

Odayı dekore ederken bir odak noktası belirleyin ve onun üzerinden hareket edin, bu sayede her noktayı eşit miktarda ve düzenli bir şekilde kullanmış olursunuz hem de karmaşık bir görünüm ortaya çıkmaz, bir taraf çok kalabalık diğer taraf çok boş kaldı sorunu yaşamazsınız. Ancak eşyaları doldururken gencin odada rahat hareket edebilmesi için ona yer ayırmayı unutmayın.

Uykusunun verimli olacağı bir oda seçin

Gençlerin uykusu gelişimleri açısından çok önemlidir bu yüzden onlara bu konuda yardım edecek bir oda verin, gün ışığından yararlansın ama sabahın ilk saatlerinde odaya çok vurmasın ki uykusu bölünmesin, bunu uygun perdeler ile de dengeleyebilirsiniz. Odanın ışığı uykuyu etkileyen en önemli faktördür.

14

Yanıt Yok

Cevap Yazın