iş görüşmesi

İş Görüşmesinde Asla Yapılmaması Gerekenler

İş görüşmeleri, mülakatlar kendi içinde zaten yeteri kadar stresli. Buna bir de asla yapılmaması gerekenler listesi ekleyerek, stresimizi neden artıyorsunuz diyenler olabilir. Fakat belirtmek gerekir ki, sayacağımız konulardan kaçınmanız, iş görüşmenizin olumlu neticelenmesinde rol oynayan faktörlerden biri de olabilir.

Çünkü bazı işverenler ya da insan kaynakları bahsedeceğimiz konularda eğitimli olduğu için size dair çok hızlı bir analiz yapabilir ve siz başvurduğunuz iş ile ilgili yeteri kadar bilgiye sahip olsanız da, sizi reddedebilirler.

iş başvurusu

iş başvurusu

Birtakım davranışlar, iş görüşmelerinde kişinin kapasitesi ve yetkinliği kadar önem arz edebilir. İşveren nezdinde iyi ya da kötü intiba bırakabilir ve sizin özgeçmişinizle dahi ilgilenmeyebilirler. Sözü uzatmadan hemen asla yapmamanız gerekenler listemize geçelim.

Okumadan İş Görüşmesine Gitmeyin

Sizin daha cümle kurmanızdan bile önce iş görüşmesinde kılık-kıyafetiniz konuşacaktır. Haliyle iş görüşmesine ciddiyetsiz bir kıyafetle ya da dekolteli, çok renkli, ütüsüz, dağınık bir kıyafetle gitmeyin.

Görüşme için odaya girdiğinizde size ‘buyurun’ denilmeden, koltuğa oturmayın.

iş görüşmesi

iş görüşmesi

Görüşme başladığında, görüştüğünüz kişinin (işveren ya da insan kaynakları müdürü) masasına kollarınızı ya da ellerinizi koymayın. Onun sahasına girmiş olursunuz ve bu nezaketsizlik sayılır.

Çok fazla kahkaha atmayın, ama somurtmayın da. Nazik bir tebessüm iş görüşmesinde ideal olandır.

Size soru sorulduğunda cevabı uzatmadan, teferruatlara girmeden verin. Gereksiz bilgilerle konuşmayı boğmayın.

İşe hâkim olduğunuzu hissettirin. Ama ukalalık ya da kibir sayılacak davranışları asla yansıtmayın.

7

Yanıt Yok

Cevap Yazın