baba olmak

Baba Olmayı Engelleyen Problemler

Babalık oldukça özel bir duygudur. Her erkeğin hayalini kurduğu, çocuğunu  kucağına aldığındaki duyguyu tatmayı istediği, ona masallar anlatıp dünyaya en iyi şekilde hazırlayarak bir evlat bırakmayı düşlediği en güzel duygudur. Fakat bazı erkeklerde oluşan birtakım sorunlar babalığı ne yazık ki engelliyor. Bu sorunlar hakkında bilgi sahibi olmakta yarar vardır.

baba

baba

Bu Sorunlara Dikkat

Erkeklerde sperm üretiminden sorumlu olan kromozomun adı Y kromozomudur. Fakat bazı erkeklerde çeşitli sebeplerden dolayı Y kromozomu kaybolabiliyor. Y kromozomunun kaybolması demek genlerin kaybolması demektir. Günümüzde pek çok erkekte görülen bu rahatsız eskiden kesin olarak baba olmayı engelleyen bir özellikti. Fakat artık değişen ve gelişen tıp yöntemleri ile bu sorunun da çözümü bulundu. Tüp bebek yolu ile çocuk sahibi olabilmenin önü açıldı.

baba olmak

baba olmak

Erkeklerde baba olmayı engelleyen bir başka sorun da testislerin inmemesidir. Testisler vücudun dışında bir torbada bulunuyor. Buna neden olarak da vücut sıcaklığının sperm yapımına zarar veriyor olmasıdır. Fakat bazı durumlarda testisler vücut dışına inmiyor ve kasıklarda ya da karında kalıyor. Bu da vücut sıcaklığına maruz kalmasına dolayısıyla da çocuk sahibi olmasına bireyin, engel olmuş oluyor. Başka bir sorunda hormonların yetersiz kalması. Çocuk oluşumunda hormon üretiminin iyi olması gerekiyor. Eğer yetersiz olursa bu da bebek oluşumunu engelleyen sorunlardan biri haline geliyor. Günümüzün en yaygın tiryakiliklerinden biri olan sigara da bebek oluşumuna engel olabiliyor.

9

Yanıt Yok

Cevap Yazın