c vitamini

Bağışıklık Sitemini Güçlendiren Kış Sebzeleri 

Kış aylarında vücut direnci düşerek bir çok hastalığa açık hale gelir. Bunun en büyük sebebi bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı daha korunaklı hala gelmek için ise sağlıklı beslenmek en önemli koşulu oluşturur.

Hastalıklardan korunmak için vitamin deposu kış sebzelerini güzelce yıkamaları ve doğru yöntemlerle pişirmelisiniz. Çünkü sebzeyi gereğinden fazla pişirirseniz ya da yemeniz gereken bölümünü yemezseniz, sebzenin vitamininden yoksun kalabilirsiniz.

 

c vitamini

c vitamini

Nedir Bu Besinler?

Özellikle C vitamini vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak vücudun savunma sistemini güçlendirir. Antioksidan etki sağlayan C vitamini, vücudun kendi atıklarından kurtulmanın da en iyi yoludur. Metabolizmanın çalışması sonucu ortaya çıkan zararlı atıklar mutlaka antioksidanlar tarafından vücuttan dışarı atılmalıdır.

Ispanak, maydanoz, roka, karnabahar, kuşburnu, yeşilbiber, nane gibi besinler bol miktarda C vitamini içerir ve kış aylarında mutlaka sıklıkla tüketilmelidir, B ve E vitaminleri içerdiği fosfor, demir, magnezyum ve iyot mineralleri sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirirken gribe karşı da koruma sağlar.

bağışıklık güçlendirici

bağışıklık güçlendirici

Kışlık sebzeler arasında C, K ve B vitamini içeren besinler; potasyum, magnezyum, kükürt, kalsiyum, iyot, bakır gibi mineralleri içerir. Bu içeriğe sahip sebzeler ise bağırsağı yumuşatarak kışın en büyük kabuslarından biri olan kabızlığı önlemektedir. Kış sebzeleri aynı zamanda vücudun direncini arttırır ve kanserden korur. İçerdiği yüksek antioksidanlar sürekli cildin yenilenmesini sağlar.

6

Yanıt Yok

Cevap Yazın