ayarlı penseler

Ayarlı Penselerin Kullanım Alanları

Ayarlı penseler, özellikle her iki elin de serbest olduğu zamanlarda, bir şeyleri sıkıştırmak için kullanılabilen, elde tutulan mengene gibi bir hareket kabiliyetine sahip, çift kollu eylemleri olan bir ekipmandır. Ayarlı pense modellerinde yer alan pense çeneleri, herhangi bir pense setinden beklenildiği gibi kapanır. Ayrıca çok daha fazla basınçla kilitlenebilir. Kilitleme pensesi olarak da tabir edilen pensedeki tutamaçtaki kol tetiklendiğinde, tutuşlarını serbest bırakır. Genel olarak kolun ucundaki bir vida çevrilerek çene genişliği ayarlanır.

ayarlı penseler

Ayarlı Pense Kullanılabilen Uygulamalar

Ayarlı penseler, genel olarak boru anahtarları, ayarlanabilir anahtarlar ve kelepçeler bulunan uygulamalarda kullanılmaktadır. Sıkıştırma eylemiyle çok fazla kuvvet uygulayarak kilitleme pensesini uyguladığınız bağlantı elemanlarına ve bağlantı parçalarına zarar verme ihtimaliniz yüksektir. Bu nedenle ayarlı penselerin kullanımında dikkatli olunmalıdır. Sıkıştırma durumunda, bağlı olduğu ekipmana oldukça yüksek bir kuvvet etki eder.

Ayarlı Pense Çeşitleri

Piyasada farklı ihtiyaçlara çözüm sunması amacıyla çok sayıda ayarlı pense türü bulunmaktadır. Düz ağızlı ayarlı pense, üniversal ayarlı pense, özel ağızlı ayarlı pense olarak üç ana grupta ele alınabilir. Bu penselerin kullanım alanı farklıdır. Ağız bölümü ters V şekline benzer olan düz ağızlı ayarlı penselerin iki ucu birbirine değerken, alt bölümde bir boşluk oluşur. Bu sayede ölçüleri aynı olmayan ve büyüyen bir genişlik geometrisine sahip olan cisimlerin kavranması kolaylaşmış olur.

Özel ağızlı ayarlı penseler, düz penseler gibi açık kalmaz. Pensenin ağız bölümünde birbirine bakan iki farklı çelik malzeme bulunur. Pensenin sıkışma durumunda çelik malzemeler nedeniyle bir boşluk oluşmaz. Ekipmanların bükülmesinde, burulmasında ve sıkılmasında işlev görür. Kalınlığı çok az olan parçalar bile özel ağızlı ayarlı penseler ile rahatlıkla kavranabilir.

Üniversal ayarlı penseler ise düz ağızlı penseler gibi ağız bölümü pensenin bir ucunda birbirine temas eder. Fakat alt bölüme doğru genişler. Bu işlevi nedeniyle boru tipi ekipmanların kavranmasında etkin rol oynar.

CER-PA NORM’un size uygun ayarlı pense modellerini incelemek için linke: https://www.cerpa-norm.com/ayarli-penseler tıklayabilirsiniz.

16

Yanıt Yok

Cevap Yazın