Sağlıklı Bir Bünye İçin Glutensiz Ekmek

Sağlıklı Bir Bünye İçin Glutensiz Ekmek

Günümüzde sağlık açısından oldukça önemli olan glutensiz besinler sıklıkla tüketilmektedir. Bazı rahatsızlıkların önlenmesinde glutensiz gıdaların önemi bilinmektedir. Çölyak, gluten intoleransı, otizm gibi rahatsızlıklarda özellikle glutensiz beslenmenin önemi daha da artmaktadır. Ancak bu tip rahatsızlıkları olan kişilerin ekmek özlemini gidermek adına glutensiz ekmek gibi gayet sağlıklı bir alternatif de bulunuyor.

Glutensiz ekmekler her ne kadar içeriği farklı olsa da tat, yapı ve koku itibarı ile normal ekmekten ayırt edilememektedir. Bununla beraber glutensiz ekmek besin değerleri olarak normal ekmeğe oranla oldukça zenginleştirilmiş bir şekilde hazırlanmaktadır. Bu da hem normal ekmek hasreti çekenlerin damak tadına hitap ediyor hem de normal ekmeğin veremediği besin değerini bünyeye kazandırıyor. Glutensiz ekmek yapımında glutensiz ekşi hamur kullanılır.

Gluten Hastalarının Ekmek Özlemi Bitiyor

Pek çok rahatsızlıkla beraber gluten alımının sağlıkçılar tarafından yasaklandığı bilinmektedir. Örneğin çölyak hastalığının tetiklediği gluten alerjisi arpa, yulaf, çavdar, buğday içeren gıda ve ekmeklere karşı ortaya çıkan bir alerji türüdür. Bu öyle bir alerjidir ki hastalar hayatları boyunca bu proteinden kati bir şekilde uzak durmak durumundadırlar. Glutensiz bir hayatı kendilerine benimsemiş olan çölyak hastası olan kişiler maalesef her daim glutensiz ekmeği her yerde bulamayabiliyorlar. Ancak günümüzde glutensiz ekmekler online alışverişin de verdiği imkânlar doğrultusunda rahat bir şekilde bulunabiliyor.

Glutensiz ekmekler gluten alerjisi olan kişiler için üretilmiş özel ekmeklerdir. Glutensiz unların yardımı ile yapılan glutensiz glutensiz ekmek temini sağlayamayanlar için sipariş vermek ve glutensiz ekmeği tatmak artık çok kolay bir hale gelmiştir. Glutensiz ekmek içerisinde 6 bitki ekstraktı bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde glutensiz ekmek sağlığa son derece faydalı bileşenler içermektedir. Bu bileşenler ile kişinin bağışıklık sistemi de güçlenmektedir.

Glutensiz ekmek tariflerine baktığımızda öncelikle glutensiz ekşi hamurunun yapılması gerektiğini görüyoruz. Bu hamurun yapımında ise nohut unu, karabuğday unu, keten tohumu, pirinç unu ve pirinç kepeği gibi un karışımları kullanılmaktadır. Glutensiz ekmek yapımında bu maddeler dikkatli ve özenli bir şekilde öğütülerek hazır hale getirilmektedir. Katkı yardımı için yemek kaşığından da faydalanabilmektedir. Uzman kişiler tarafından yapıldığında 30 dakika gibi kısa bir sürede üretimi tamamlanabilmektedir.

Uzmanlar glutensiz bir diyet uygulamanın oldukça sağlıklı olduğunun altını çizmektedirler. Gluten içeren buğday gibi tahılların alımının durdurulması ve besleyici glutensiz gıdalar ile değiştirilmesi sağlık açısından son derece faydalıdır.

Normal Ekmek Tadında Zengin İçerikli Glutensiz Ekmek

Gluten tanelerindeki besin maddeleri B vitamini, çinko, lif, potasyum, demir gibi bileşenler sebze,meyve ya da sağlıklı yağlardan oluşturulmuş bir diyet ile rahat bir şekilde alınabilmektedir. Uygulanacak glutensiz bir diyetin güvenli olduğu bilinmekle beraber ağır işlenmiş gıdalara dayanan bir diyetin sağlığa herhangi bir katkısı olmadığını da belirtmek gerekiyor.

Glutensiz ekmek içeriğindeki sağlıklı bileşenlere göz atmak gerekirse; glutensiz buğday nişastası, öğütülmüş keten tohumu unu, nohut unu, pirinç unu, karabuğday unu, ılık su, patates nişastası, ekmek mayası, tuz, mısır unuyla fındık yağı, toz şeker, kıvam arttırıcı olarak bilinen hidroksi propil melil selüloz, ksantan gam, keçiboynuzu gamı, guar gam, yumurta akı tozu, kalsiyum propiyonat dediğimiz koruyucu, sodyum asit pirofosfat, sodyum bikarbonat olarak bilinen kabartıcı, bardağı ılık su, fındık ve yumurta ürünlerini sayabiliriz.

Görüldüğü üzere glutensiz ekmek içeriği son derece zengin bileşenlerden oluşmaktadır. Bu anlamda gluten konusunda hassas olan kişiler iç rahatlığı ile son derece sağlıklı glutensiz ekmek çeşitlerinden tüketebilmektedirler. Tat olarak normal ekmekten farksız ancak içerik açısından son derece sağlıklı olan glutensiz ekmek ile bağışıklık sisteminizi en iyi şekilde koruyabilirsiniz.

Glutensiz ekmek için https://www.glutensiz.com/kategori/ekmekler tıklayın.

12

Yanıt Yok

Cevap Yazın