parmak çıtlatma

El Çıtlatması Nedir?

Toplum hayatından insanların gündelik yaşamlarında bilerek veya bilmeyerek yaptıkları davranışlardan bir tanesi eklem çıtlatmaktır. Bazı insanların bunu alışkanlık haline getirdikleri için günlük olarak sayısız defa bu işlemi bilerek veya bilmeyerek gerçekleştirmekteler. Eklem bölgeleri içerisinde çıtlatmanın en çok yapıldığı yer el bölgeleridir. El çıtlamanın oluşumu eklemlerin ansızın genişlemesi ve eklem sıvısı olarak ifade edilen yer  içinde bulunan gazın açığa çıkması ve bunlar üzerindeki kişinin baskı yapması oluşan gazın dışarı çıkması neticesinde meydana gelen efekt çıtlama sesini meydana getirir

el çıtlatma

el çıtlatma

Kişinin bunu durmadan yapması ciddi eklem hastalıklarına neden olur. Çünkü bir kişinin eklem içi gazlarının yeniden oluşumu zaman 20 ile yarım saat arasında bir zaman alabilir. Parmakların çıtlatılması reseptör olarak ifade edilen bölgenin uyarılmasına neden olur. Bu durumda eklem kaslarının gevşemesini sağlar.

El Çıtlatmasının Zararları

Bu gevşeme de haliyle insanlarda çıtlatma ile birlikte rahatlama meydana getirir. Parmak çıtlatmak durum olarak rahatlamayı sağlama şekli olarak düşünülse de eklem kireçlenmesi için çok ciddi bir nedendir. Parmak çıtlatmasının oluşturduğu olumsuz etkilerden birisi de eklem gevşemesine neden olabileceğidir.

parmak çıtlatma

parmak çıtlatma

Uzmanlar tarafından yapılan araştırma da parmak çıtlamasının olumsuz etkilerinden birisi de ellerde titretme oluşmasına neden olduğudur. Ellerde titreme bazı hekimler tarafından nörolojik bir olay olarak ifade edilse de yine bazı uzmanlar tarafından da ellerin sıklıkla çıtlatılmasından kaynaklanan bir etken olarak ifade edilir.

8

Yanıt Yok

Cevap Yazın