Balık Yerken Bu Yanlışları Yapmayın

Balık Yerken Bu Yanlışları Yapmayın

Balık günümüzde en çok tüketilen besinlerden biridir. Oldukça sağlıklı olan balık omega 3 etkisine sahiptir. İnsan vücuduna pek çok katkısı bulunuyor. Bundan dolayı da haftada en az 3 defa balık tüketilmesi gerekiyor. Uzmanlara göre düzenli olarak balık tüketen birinin sağlık problemi olmuyor. Peki bizler balık tüketirken hatalardan da uzak durabiliyor muyuz?

Maalesef günlük hayatta balık tüketirken çeşitli yanlışlar yapıyoruz. Evet balık yemek çok sağlıklı ama iş balık yemekle bitmiyor ki. Balık yerken sofrada bulundurduğumuz bazı ek besinler ya da balık yapımında kullandığımız bazı malzemeler esasında insana karşı büyük bir zarar kaynağı. Peki nedir bu zararlar? Balık yerken hangi yanlış hareketlerden uzak durmamız gerekiyor?

Balıkta Uyum Önemli

Balık yerken pek çok insan yanında roka tüketiyor. Bu hiç doğru bir şey değildir. Roka ve balık birbirine zıt olmakla beraber aynı anda tüketilmemesi gereken iki besindir. Balıktan aldığınız kalsiyumu roka sıfıra indirir. Günümüzde yoğurt ile balık yenmez diye bir algı var. Doğru değildir. Balık yerken yoğurtta tüketebilirsiniz. Beslenme uzmanlarına göre taze balık ile tüketilen yoğurdun insana olan yararı büyüktür. Ayrıca oldukça da uyumlu bir ikilidir. Büyük bir lezzet alacağınız noktasında garanti verilebilir. Orta boylu ve büyük balıkların kılçıklarının tamamını çıkardığınızdan emin olun. Küçük balıklarda sıkıntı olmaz fakat büyük ve orta balıklarda kılçık her açıdan size zarar verebilir.

10

Yanıt Yok

Cevap Yazın